sobota, 27 kwietnia 2013

Muzyczne remanenty 2

Rock progresywny cz. 2


Pendragon
Kolejna brytyjska grupa, która już dawno temu weszła do progresywnego panteonu. Założona w 1978 roku przez wokalistę i gitarzystę - Nicka Barretta. Ich początki splatają się z karierą Marillion, obie grupy bowiem często razem koncertowały, często też mówiono o nich w tamtym czasie jako o jedynych ostojach tego typu muzyki. Można oczywiście doszukiwać się podobieństw w stylistyce obydwu, ale prawda jest taka, że obie grupy miały własne założenia i koncepcje jeśli chodzi o spojrzenie na nurt. Widać to szczególnie dobrze w drugiej połowie lat 80. Pendragon nagrał kilkanaście płyt, w tym pięć koncertowych (jedna zarejestrowana w Polsce- w Krakowie), oraz wiele pomniejszych składanek i wydawnictw video.
    Utwór z płyty "Passion" (2011)

Pallas
Szkocka grupa z kręgu klasycznych przedstawicieli nurtu, którzy zaczęli tworzyć we wczesnych latach 80. Zadebiutowali podczas koncertów w słynnym londyńskim Marquee Club, obok wykonawców takich jak Pendragon, Marillion, Solstice czy IQ. Mimo że przez wielu fanów uznawani są bezapelacyjnie za grupę progresywną "z pierwszego szeregu", to jednak w twórczości Pallas trudno szukać spektakularnych sukcesów na miarę Marillion czy Pendragon. Od samego początku znajdowali się bowiem nieco w cieniu, co przełożyło się na ich zdecydowanie słabszą popularność. Wydaje się że grupie zabrakło w tym aspekcie nieco szczęścia. Nagrali do dzisiejszego dnia sześć albumów studyjnych, ponad dziesięć koncertowych i wiele singli.
Utwór z płyty "The Dreams of Men" (2005)

The Flower Kings
Tym razem reprezentant progrockowego grania pochodzący ze Szwecji. Grupa powstała w 1994 roku, na fali fascynacji takimi wykonawcami jak Genesis, Frank Zappa, Yes, Utopia czy King Crimson. Od połowy lat 90. (po udanym debiucie) grupa sukcesywnie wydawała kolejne płyty na których prezentowała swoją, dość złożoną i ciekawą receptę na ową muzykę. Zespół został dość szybko zauważony i stał się jednym z czołowych reprezentantów nurtu progresywnego lat 90. i późniejszych. The Flower Kings słyną z niebagatelnego dorobku, na który składa się przeszło trzydzieści płyt i wiele pomniejszych wydawnictw. Muzycy grupy udzielają się również w wielu projektach pobocznych min. Transatlantic czy Kaipa.
Utwór z płyty "Banks of Eden" (2012)

IQ
Grupy tej specjalnie przedstawiać nie trzeba. To kolejni pionierzy, dzięki którym lata osiemdziesiąte zaowocowały nową koncepcją gatunkową rocka progresywnego. Wielu znawców tematu uważa IQ obok Marillion, za najbardziej reprezentatywnego wykonawcę gatunku, przynajmniej do końca lat 80. I faktycznie trudno z tym polemizować. Grupa pozostaje na polu muzycznym wciąż twórcza i aktywna. Ich dorobek to kilkanaście albumów, wśród których znajdują się prawdziwe perełki uznane dziś za kamienie milowe progrocka.
Utwór z płyty "Ever" (1993)

Abraxas
Znakomita polska grupa progresywna, powstała w Bydgoszczy w 1987 roku. Od początku lat 90. Abraxas stał się na rodzimym poletku jednym z najbardziej znaczących reprezentantów nurtu,cenionym za niebagatelne podejście do muzyki, pomysłowość i bardzo dużą inwencję twórczą. Grupa wielokrotnie występowała też obok artystów światowego formatu takich jak Fish, Porcupine Tree czy Jimmy Page & Robert Plant. Niestety już nie istnieje. Pozostawiła po sobie cztery płyty studyjne i jedną koncertową. Warto zaznaczyć, że wielkim propagatorem muzyki grupy Abraxas (jak i innych wykonawców progrockowych) był nieżyjący już, znany tłumacz i dziennikarz muzyczny- Tomasz Beksiński.
Utwór z płyty "Centurie" (1998)

Vanden Plas
Niemiecka grupa spod znaku rocka/metalu progresywnego, działająca z niewielkimi przerwami od 1986 roku. Na ich twórczość duży wpływ wywarły klasyczne grupy takie jak King Crimson, Rush czy Queensryche. Płyty zaczęli wydawać dopiero w latach 90. na wzrastającej fali popularności mocniejszego grania progrockowego. Nagrali osiem albumów.
Utwór z płyty "The Seraphic Clockwork (2010)

Aragon
Grupa powstała w Australii w 1987 roku. Należą do jednych z najciekawszych wykonawców, których twórczość przypada na lata 90. Mimo że ich dorobek nie jest zbyt wielki (siedem płyt), mamy na pewno do czynienia z bardzo dojrzałym i wartościowym projektem, który tchnął pewną świeżość w cały ówczesny gatunek. Można w ich znakomitej twórczości doszukać się źródeł inspiracji, w postaci odwołań do muzyki Yes, Genesis czy Alan Person Project, co nie zmienia faktu iż obcujemy z materią muzyczną na wysokim poziomie, podaną według bardzo przemyślanego i złożonego konceptu. Aragon, to jeden z moich największych faworytów tej sceny.
Utwór z płyty "Rocking Horse" (1993)

Omnia Opera
Grupa pochodząca z Wielkiej Brytanii, kojarzona nie tylko z rockiem progresywnym, ale także z muzyką psychodeliczną, elektroniczną i gatunkiem space opera. Powstała w połowie lat 80. Ich muzyka dość mocno nawiązująca do dokonań Pink Floyd, Hawkwind czy Asia, stanowi niezwykle ciekawą mieszankę i konglomerat wielu niebagatelnych brzmień. Nagrali łącznie pięć albumów.
Utwór z płyty "Celebrate for Change" (1987)

Treshold
Kolejni przedstawiciele rocka progresywnego pochodzący z wysp brytyjskich. Zespół sformowany został w roku 1988 w Surrey. Od samego początku cechowało ich dążenie do ambitnego połączenia mocnego rocka i metalu z czysto progresywną i wielopłaszczyznową strukturą brzmień. Dziś należą do jednych z najciekawszych wykonawców w tej kategorii muzycznej. Nagrali kilkanaście albumów (w tym cztery koncertowe) i wiele singli. Grupa bardzo aktywnie koncertuje.
Utwór z płyty "March of Progress" (2012)

Ayreon
Bardzo interesujący projekt, powołany do życia przez holenderskiego kompozytora i multiinstrumentalistę Arjena A. Lucassena. Muzycznie oscyluje wokół takich gatunków jak metal progresywny, folk metal, metal symfoniczny i space rock. Cokolwiek by to znaczyło, mamy tu do czynienia z niezwykle barwną i intrygującą fuzją wielu stylów, jak najbardziej zorientowanych na progrockową otoczkę i klimat. Ów projekt tworzy w zasadzie sam A. Lucassen, który do nagrania kolejnych płyt zaprasza wielu znanych muzyków i instrumentalistów. Współpracowali już z nim min. Fish (ex- Marillion), Bruce Dickinson (Iron Maiden), Sharon del Adel (Within Temptation), Damian Wilson (Treshold), Timo Kotipelto (Stratovarius), James LaBrie (Dream Theater) czy Jonas Renkse (Katatonia). Ta lista jest w istocie dużo dłuższa i zawiera wiele innych, ciekawych nazwisk ze świata muzyki rockowej. Warto nadmienić, że płyty Ayreon to albumy tzw. koncepcyjne, gdzie zawarte utwory tworzą całość pod względem literackim lub muzycznym i skupione są na jakimś temacie pozamuzycznym. Do tej pory nagrali siedem albumów, tyleż singli i kilka kompilacji.
Utwór z płyty "01011001" (2008)

Symphony X
Amerykańscy przedstawiciele metalu progresywnego pochodzący z New Jersey. Zadebiutowali w roku 1994, na fali popularności tego typu muzyki. Od momentu debiutu pozostają w czołówce wykonawców tej sceny muzycznej, zaś ich płyty zazwyczaj zbierają dobre recenzje, będąc mocnym wyznacznikiem zmian zachodzących w obrębie nurtu. Nagrali osiem albumów i kilka kompilacji.
Utwór z płyty "Paradise Lost" (2007)

Collage
Ta nieistniejąca już grupa była czołowym reprezentantem rodzimego rocka progresywnego, pod koniec lat 80 i na początku 90. Powstała w roku 1985 choć pierwszy album ukazał się dopiero pod koniec 1990. Przez lata 90. grupa nagrała pięć płyt studyjnych i jedną kompilację. Za najważniejszy z nich uważa się Moonschine, dzięki któremu zespół stał się znany nie tylko w Europie ale też w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych i na dobre zaczęto kojarzyć go z dojrzałą sceną progresywną. Zespół oficjalnie zakończył działalność w roku 2003, choć rok później ukazało się jeszcze koncertowe wydawnictwo DVD. Po dziś dzień Collage uznawany jest za polską legendę rocka progresywnego, będącą inspiracją dla wielu późniejszych twórców tej muzyki.
Utwór z płyty "Moonschine" (1994)


c.d.n.
        

             
         
      
 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza